מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר (* מותאם לדפדפנים מודרנים ( Chrome - Firefox )) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים ניגודיות גבוהה
סגירה

דבר האדריכל

אני מודה כי עד לאותו הרגע בו הוזמנו לתכנן את משכנה החדש של "האחוזה" לא ידענו דבר אודותיה. ככל שהלכה היכרותנו והתגבשה, התפתח הקשר המקצועי והפך לכדי ידידות אמת ו"האחוזה" התגלתה בפנינו על כל רבדיה. הבנו מדוע שמה הולך לפניה, הוקסמנו מצוות התפעול שלה וקיבלנו קתדרה בכל הקשור לעולם החג והשמחה מאיש אחד עם חזון, רמי גזית.

מובילות, חדשנות, מקצוענות, השתנות ורגישות עסקית וחברתית מהווים רשימה חלקית בלבד של עולם ערכים המהווה נר לרגליה של "האחוזה" מאז ימי ראשיתה בירושלים. בכל אירוע ומפגש עם לקוחותיה באים אלו לידי ביטוי ומעצימים את חווית האירוח לרמות המבדלות אותה ממתחריה. לקוחותיה של "האחוזה" חוזרים פעם אחר פעם לדורותיהם וחוגגים בין כתליה עם יקיריהם. זוהי תופעה שחיכה ב"האחוזה" ואין טובה ממנה כדי להצביע על מוסד שהפך לבית.

על פיסת קרקע בתולה בת תשעה דונמים בפאתי העיר מודיעין נתבקשנו לתכנן את משכנה החדש של "האחוזה". כיאה למוסד ששמו הולך לפניו, עולם הערכים שלו הוביל את עבודת התכנון ואך טבעי היה כי "האחוזה" במתכונתה החדשה תמשיך את מסורת המובילות והחדשנות ותציג אלטרנטיבה מבדלת לסצנת האירועים הקיימת.

לא עוד אולם חד גוני היודע לחלק את עצמו, לא עוד פשטנות של גינה ופנים, אלא מסכת של חללים ייחודיים השזורים כענק פנינים המחולל סידרה של חוויות מרגשות ההולכות ונחשפות ככל שפוסעים אל תוך קרביה של "האחוזה".

יצרנו סידרה מרתקת של זמן ומרחב בה לכל חלל אוטנטיות משל עצמו המצליחה לרגש ולהכיל הן אירוע שלם בפני עצמו והן לתפקד כפנינה במחרוזת אשר ביחד עם "חברותיה" נשזרות לכדי שימחה רבתית.

"האחוזה" לא רק מעניקה תשובות לעולם של קצב, תנועה והשתנות אלא אף מאתגרת אותו ומזמינה אותו בחינניות להתרשם מיכולותיה, כאילו הייתה "מחשב-על" היכול לכל אפליקציה אפשרית. הלקוח של המאה 21 דורש חליפה תפורה למידותיו ולא עוד חליפה להשכיר. "האחוזה" מגישה לו את כל מבוקשו על מגש של כסף ובחיוך רחב.

הפטיו

כשמדובר בחזותה החיצונית ב"האחוזה" כמו בכל אחוזה רב הנסתר על הגלוי... היא איננה זקוקה לפעמונים ולתצוגת שרירים כדי לעורר את סקרנותם של לקוחותיה. יפים לה האיפוק והענווה. פניה של "האחוזה" בטון ופלדה- גולמיים ביופיים, אצילים בנפשם, חומרים אלמותיים ההולמים את הלך רוחה של "האחוזה" וישמרו עליה מפני רוחות הזמן, טרנדים בני חלוף ומתחרים צעירים. חזותה המוקפדת והסגפנית לעיתים של "האחוזה" מתפוררת עם התגלותם של צמרות עצים ובלוריות שיחים המזדקרים להם מעבר לחומותיה ומהווים חלק מהגן הממתין בסבלנות להתגלותו בפני אורחי השמחה ומייצג את הפנינה הראשונה במחרוזת.

טקס השמחה נסמך על מעברים הדרגתיים וחשיפה איטית ומבוקרת של המחרוזת בפני אורחי המקום. לכל פנינה תכונותיה וסגולותיה ובעלי השמחה מוזמנים לענוד אותן כרצונם..

חלליה של "האחוזה" נדיבים ומתמסרים בקלות. כולם לבושים חג ומחליפים את לבושם ככל שצוללים אל מעמקי השמחה; מלבוש קורקטי ההולם גם לגן פנימי תחת כיפת זכוכית, דרך חליפה אחוזת תזזית המקפצת בין לבן לשחור כאילו הייתה על רחבת הריקודים וכלי בגן קסום תחת כיפת השמיים המאפשר לקפל שרוולים ,לשחרר כפתור ולקחת אתנחתא קלה לסיגריה ואוויר צח.

"האחוזה" היא מכונת חלל משוכללת שנבנתה למאה הנוכחית. כוחה באופייה המאפשר לאורחיה שימוש ושירות ברמה ההולמת את רוח הזמן ומותירה לבעליה מרחבי חופש להמשיך להתפתח, להשתנות ולחלום חלומות ובעיקר להגשים אותם.

אלון ברנוביץ, אדריכל

16.11.12